Bali odznacza się na podłożu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali wystawia się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Jakby na dowolnym ruchu natknąć wolno się na ślady wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i pachnącymi kadzidełkami, małe kapliczki i wielkie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub swoje mury. Największą świątynią na Bali jest położona u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto także Pura Tanah Lot, skończoną na wciętej w morze skale. Częścią balijskiej sztuki są także wielkie święta – w przebiegu roku obchodzi się ich prawie dwustu, w klimacie ruchów i podróży krajoznawczych trafić więc ważna na ciekawe procesje oraz liczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Pewnego dnia wolno wówczas leżeć na piaszczystej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, a nowego wyczerpać się na wycieczkę na próg pewnego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite krajobrazy. Wyspa zachwyca również ogromnymi plantacjami ryżu, kawy, goździków oraz trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wbudowanymi w górski krajobraz.

Kiedy prowadzić na Bali?

Ponieważ Bali stoi w powierzchni klimatu równikowego, istotne są dla niej pory suche i deszczowe. Pora sucha istnieje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wychodzi na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się kiedyś w ziemiach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W czasie pory deszczowej (od listopada do marca) ciągle jest gorąco, w rządu dnia nadarzają się jednak przelotne, ale wielkie, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, przechodząc od naszych styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Lecz przed wyjazdem na Bali nie musimy rezygnować się obowiązkowym szczepieniom, o zabezpieczyć się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu I i B. Należy wykupić i dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja lekarska na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z górnym filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe oraz malarię oraz zabieg odkażający i kilka opatrunków.